Je vhodné vymazat ~ / .cache?

133

Když používám analyzátor využití disku a skenování mého domovského adresáře, .cache se vždy zobrazí s dostatkem věcí. Bylo by v pořádku, kdybych smazal obsah této složky nebo by něco něco poškodil?

    
dané Aner 07.02.2012 00:53

5 odpovědí

72

Chcete-li odpovědět na otázku, IMO můžete odstranit všechny.cache bez dlouhodobých škodlivých efektů.

Pokud vaše.cache narůstá, může být lepší podívat se na obsah a zjistit, jaká aplikace je velká a překonfigurovat špatně působící aplikaci (spíše než jednoduše smazat.cache, když je příliš velká ).

Jiný adresář, který může zaberat spoustu místa (a / nebo uložit trapný důkaz) je adresář.thumbs. Mnoho souborů v.thumbs se zdá být duplicitní.

Vyčistěte (stačí se postarat o příznak-rf a další adresáře;)

rm -rf ~/.thumbs/*

Když jste noví uživatelé Ubuntu / Linuxu, je těžké vědět, co můžete a nemůžete vymazat ve svém domovském adresáři. Většinou můžete ve svém domovském adresáři smazat většinu všech položek, programy nebo aplikace, které vyžadují.cache (nebo jiné dotové soubory, např.% Co_kde%), je znovu vytvoří.

Většinu času, v nejhorším případě, ztratíte vlastní konfigurace, ale žádné skutečné poškození systému.

Nedoporučuji vám, abyste začali zvyk vymazávat věci, které nerozumíte ve svém domovském adresáři, zálohovat nebo používat testovací účet. Pokud máte pochybnosti, bezpečná věc by byla záloha nebo přesunutí souboru.

mv .cache .cache_backup

V případě potřeby můžete obnovit ze zálohy.

Rozhodně NEPOUŽÍVEJTE smazání věcí, které nerozumíte mimo domovský adresář.

    
odpověděl Panther 28.09.2012 23:20
30

Je obecně bezpečné jej smazat . Možná budete chtít zavřít všechny grafické aplikace (např. Banshee, rhythmbox, vlc, softwarové centrum, ..), aby nedošlo k záměně programů přistupujících do mezipaměti (kde se můj soubor prudce objevil?).

Může mít velikost 100 MB, takže pokud chcete uvolnit místo na disku, udělejte to.

Jak již bylo uvedeno v BretD a Dylan McCall , typ souborů jsou částečné stahování, mezipaměť prohlížeče, mediální soubory, jako jsou ikony atd., které se používají k urychlení budoucího přístupu ke stejným souborům.

Další věc, kterou je třeba mít na paměti: odstranění aplikace nemusí nezbytně odstranit příslušnou složku ~ / .cache / removed_prog; v tomto případě jsou tyto soubory prostě prostírány a nejsou používány. Ty mohou určitě být smazány.

    
odpověděl rosch 28.09.2012 22:54
13

Právě jsem zjistil, že můj záložní disk se naplňuje věcmi z .cache (myslím, že aplikace vyčistí vlastní vyrovnávací paměť, ale nevymazávám zálohy, takže se stává obrovským). Takže vylučuji .cache z mého záložního seznamu, ale všiml jsem si, že .cache má věci od deseti let, software, který jsem zapomněl, že jsem kdy použil!

Vymaže vše ve vašem .cache, který byl naposledy přístupný více než před rokem

find ~/.cache/ -type f -atime +365 -delete

Pokud jste nervózní při spuštění, zobrazí se vám, co se má smazat:

find ~/.cache/ -depth -type f -atime +365 

Používám "čas přístupu", můžete také zkusit "čas vytvoření" pomocí příkazu -ctime (i když jsem našel mnoho souborů mezipaměti, které jsou staré, ale stále přístupné). Díky @ n33rma pro návrh úpravy.

    
odpověděl andrew lorien 11.02.2016 04:51
7

Doporučil bych, abyste ji neodstranili. Nejsem odborník na Linux (ačkoliv doufám, že se to!) A neznáte specifika struktury souborového systému, ale můžete přezkoumat, co přesně je ve složce tím, že půjdete do domovské složky a stisknete klávesy ctrl + h pro zobrazení skryté složky. Pak můžete jít do složky .cache a zjistit, co tam je.

Jen z rychlého pohledu na můj systém vím, že banshee ukládá výtvarné umění do složky cache (nevím proč přesně), chrome má data ve vyrovnávací paměti, spousta programů uchovává záznamy ve složce .cache , a další věci.

Nejsem si jist, jestli jsou tyto soubory dočasně k dispozici pro účely zvýšení rychlosti (jako je mezipaměť prohlížeče) nebo pokud tato "mezipaměť" obsahuje soubory pro nějaký jiný účel (protože zvýšení rychlosti vyrovnávací paměti prohlížeče je v rozporu s nadměrným používáním šířku pásma opětovným přístupem k souborům na serveru, přičemž by nemělo existovat žádný zřetelný rozdíl v čase r / w pro jiné umístění souboru na pevném disku).

Doufám, že o tom ví někdo víc než já a může vám poskytnout lepší odpověď.

    
odpověděl BretD 07.02.2012 01:18
0

Používám Debian. Stačí otevřít domovskou složku. Proveďte zobrazení skrytých souborů. Ve složce uvidíte .cache. Otevřete jej a odstraňte všechny soubory, které nepotřebujete. Někdy se malware může dostat do .cache a způsobit, že aplikace běží chabě. Nebude škodit systému Debian / Ubuntu, ale může se ukázat, že pokud jste nováček, je ve vašem systému opravdu špatně. Pokud se vám něco takového stane, musíte zastavit všechny aplikace, odstranit obsah souboru .cache a restartovat aplikace.

    
odpověděl Goldin R. Bennet 30.12.2016 06:51