Mohu legálně stavět a prodávat desktopy s Ubuntu předinstalovaným?

87

Začínám obchodovat a to je část toho, co budu nabízet. Jsem skoro kompletní s mou certifikaci v administraci Linuxu, ale nevím všechny příčiny zákona Linux je pod ...

    
dané Torian Allen 08.01.2012 02:31

10 odpovědí

71

Záleží. Ubuntu je svobodný software (za hranice některých redistribuovatelných binárních blobů), ale pokud ho používáte pro komerční účely existují omezení týkající se ochranných známek.

Právní jemný tisk

  

Povolení od nás je nezbytné používat jakoukoli z ochranných známek za jiných okolností než těch, které jsou výslovně povoleny výše. Patří sem:

     
  • Jakékoliv komerční využití. Služby OEM. [...]
  •   
  • Používejte pro účely merchandisingu, např. na tričkách a podobně.
  •   
  • Použití názvu, který obsahuje písmena BUNTU ve vztahu k hardwaru nebo softwaru počítače.
  •   

Zdroj: Zásady ochranných známek Ubuntu

Hardware se systémem Ubuntu OS s výjimkou

Pokud odeberete všechny značky, ochranné známky a odkazy na Ubuntu, máte právně v pořádku prodávat s nimi nainstalované systémy. Samozřejmě musíte poskytnout zdrojový kód všech komponent GPL zákazníkům, kteří o to požádají.

Dodávka hardwaru s Ubuntu "jak je"

Chcete-li používat ochrannou známku Ubuntu, musíte zabezpečit oprávnění oprávnění společnosti Canonical OEM service . Můžete kontaktovat , abyste zjistili, že to, co děláte, je v pořádku. To by nemělo být příliš složité, protože několik malých prodejců, jako je System76 a ZaReason uzavřeli dohodu.

    
odpověděl Jjed 08.01.2012 03:33
24

Je naprosto legální prodávat počítač s předinstalovaným Ubuntu. To dokonce snižuje náklady.

Je také legální prodávat disky CD / DVD s Ubuntu v nich.

V obou je legální, protože neprodáváte Ubuntu, prodáváte hardware, který s ním přichází. V případě počítače prodáváte veškerý hardware dodávaný s Ubuntu, takže se konečný uživatel nemusí starat o mnoho problémů v systému Windows (nebo náklady na Mac).

S CD / DVD, prodáváte cenu, kterou jste museli zaplatit za CD / DVD. Spálení disku CD / DVD má také cenu, stejně jako tisk na CD / DVD.

Pokud se o to obáváte, musíte vědět, že jediná věc, která je ilegální, je účtovat přímo za Ubuntu, jako byste něco udělali.

Zákony svobody výslovně uvádějí:

  • Svobodu spuštění programu
  • Svoboda přístupu k kódu
  • Svobodu šíření programu komukoli
  • Svobodu ke zlepšení softwaru

Jsou to svoboda orientovaná na to, co můžete dělat s informacemi, ne jak vám informace dostaly. Takže účtování za CD Ubuntu, které jste stáhli, vypálili, vytvořili na něm design tisku, naložili plastový kryt, který jste také koupili s tímto hezkým logem, který jste chtěli použít, je naprosto v pořádku. Totéž platí pro ten počítač, který jste si koupili v kusech, sestavili, nainstalovali a upgradovali Ubuntu. Instalované další nástroje pro koncového uživatele. Vyzkoušejte počítač 2 dny, abyste se ujistili, že je ideální pro vašeho kupujícího. A pak ji prodal kupujícímu je také v pořádku. Ve skutečnosti se vám nabízejí práce, kterou jste nabídli konečnému uživateli. Váš klient .. a po instalaci Ubuntu v něm by byl .. vaším šťastným klientem.

Za účelem lepšího pocitu z toho můžete vidět, že společnosti jako Dell, Asus a další prodávají notebooky s nainstalovaným Ubuntu. Několik univerzit nabízí CD / DVD s Ubuntu v nich za nízkou cenu. Dokonce i události, jako je Flisol, nabízejí instalaci Ubuntu (v tomto případě zdarma), protože mohou instalovat přímo na klienta nebo s cenou, pokud potřebují dát CD / DVD z něj (Samozřejmě, protože většina z nás pitch in, náklady CD / DVD pro nové uživatele je zdarma).

UPDATE - AS uvedl papež, existuje několik věcí, které potřebujete přečíst:

Služby OEM (Přečtěte si celou věc) - Odkaz

Zásady ochranných známek - Odkaz

Pokud jde o ochrannou známku, pokud nepoužíváte značně upravenou verzi Ubuntu (Extensive jako při změně adresářové struktury, úpravě mnoha základních nástrojů a programů, změně jmen atd.), nebudete mít problém s ochrannou známkou . Ve vašem případě, kde se zmíníte pouze o instalaci a konfiguraci Ubuntu, nebudete mít s tím problém.

UPDATE 2 - Jak píše drewbenn ve svém komentáři, je zde dobrý odkaz: Odkaz , který doplňuje zbytek uvedený v odpovědi.

    
odpověděl Luis Alvarado 26.05.2012 22:28
11

Linux je chráněn jak podle zákona o autorských právech, tak i jako ochranných známek, stejně jako Ubuntu. Licence GPL a podobné licence Open Source dávají konkrétní oprávnění ke kopírování softwaru Ubuntu, jak to vyžaduje zákon o autorských právech.

To vám ponechává ochranné známky. Podle učení o nominativním použití můžete specificky používat ochranné známky Ubuntu k popisu Ubuntu. Ochranné známky jsou určeny k signalizaci, že vaši zákazníci získají "skutečnou dohodu" a ne něco, co je podobné Ubuntu.

Nesmíte přežít obchodní značku Ubuntu. Tj. nemůžete naznačovat, že váš hardware je také součástí Ubuntu, že Ubuntu je optimalizován pro váš hardware nebo používat své logo.

Jacob Johan Edwards navrhuje, aby Canonical uvalil omezení komerčního používání ochranné známky Ubuntu. Federální právo však společnosti Canonical neposkytuje právo omezovat legální používání ochranných známek.

    
odpověděl MSalters 09.01.2012 09:23
4

Prodej počítačů s předinstalovaným Ubuntu není ve skutečnosti tak jasný, jak to vysvětlují ostatní. Přečtěte si zásady týkající se ochranných známek Ubuntu konkrétně části uvedené v části "Použití s ​​omezeným použitím, které vyžaduje licenci na ochrannou známku". Poznámka například

  

Povolení od nás je nezbytné použít jakoukoli z obchodních značek   jiné než ty, které jsou výslovně povoleny výše.   Tyto zahrnují:   Jakékoli komerční využití.

Prodej počítače s předinstalovaným systémem Ubuntu je "komerční využití".

    
odpověděl popey 26.05.2012 23:57
2

Vanilka Ubuntu: Měli byste být v pořádku. Ale pokud na ni nainstalujete nějaký další software, jako proprietární software, který nesmíte distribuovat, možná ne.

    
odpověděl new_user 08.01.2012 02:48
2

Dell a Christmann (jen několik jmen) dělají to, co je uvedeno v první otázce. Takže ano, je legální instalovat Ubuntu a pak prodávat Počítač - dokud neúčtujete za něco, na co nemáte právo.

Moje univerzita prodala CD s Ubuntu na nich. Takže ano, to je také legální.

    
odpověděl con-f-use 26.05.2012 22:28
2

Myslím, že Ubuntu je většinou software GPL, takže právo na distribuci nemůže být omezeno pravidly licence nebo ochrannou známkou.

Takže můžete instalovat Ubuntu na smontovaném počítači a nemůže být zakázáno jej prodat. Nyní jako prodejce musíte informovat svého zákazníka o tom, co chcete prodat. Takže nemůže být zakázáno jim říct, co jste instalovali na hardwaru.

Samozřejmě ve své herectví se musíte vyvarovat dojmu, že jednáte ve jménu Ubuntu, jako součást společnosti za Ubuntu nebo pomocí svého loga.

Nicméně, jako pěkný chlap, řekl bych jim, co chci dělat.

    
odpověděl user unknown 27.05.2012 03:29
0

Je to možné ... ale musíte zkontrolovat, že dodáváte váš stroj s vlastním softwarem ... Pokud ano, musíte získat povolení od příslušných vlastníků ...

    
odpověděl idiot 08.01.2012 08:31
-2

Nevím, co se snaží říct, ale jako uživatel Linuxu, stejně jako vývojář mohu ujistit vás na jednu věc Existují některé distribuce operačního systému UNIX, které jsou zdarma pro každého a mnozí bojovali za to. Takže navrhuji použít libovolnou bezplatnou distribuci a požaduji, abych neúčtuje za os, ale je to pouze na vás.

    
odpověděl shihab13rocks 08.01.2012 09:02
-6

Můžete prodat stroje s předinstalovaným systémem Ubuntu, ale nejste schopni účtovat zákazníkům operační systém.

    
odpověděl Zac Burke 08.01.2012 04:06