Jak vrátit Ubuntu do předchozí verze?

121

Právě jsem nainstaloval novou verzi Ubuntu a chci ji vrátit zpět do předchozí verze.

Jak to mohu udělat? Je to dokonce možné?

    
dané OHLÁLÁ 21.06.2011 17:19

9 odpovědí

63

Snižování počtu stažení je možné do jisté míry. S dostatkem bojů je to možné (viz některé další odpovědi zde pro technické detaily).

Výsledkem, který skončíte, však není stejný jako výsledek, který jste měli před upgradem. Během upgradu jsou provedeny určité jednosměrné změny, aby byly nové balíčky spokojené a jejich downgrading tyto změny nezmění. Není možné zaručit, že downgrade bude pracovat vůbec, natož pokud bude stabilní.

Stručně řečeno, vaše nejjednodušší volba bude vždy přeinstalovat. Nemyslete si na to jako na práci, podívejte se na to jako na pěknou příležitost k tomu, abyste si oblékli balíčky a nakonfigurovali věci lépe.

Pokud chcete v budoucnu vyzkoušet věci a obáváte se, že máte problémy, vždy se ujistěte, že uděláte následující:

  • Nejprve vyzkoušejte LiveCD. Pokud budete mít bezprostřední problémy s hardwarem, měli byste to informovat.
  • Předtím, než uděláte něco, zálohujte. Vím, že všichni a jejich matka už vám to řekla, ale je to opravdu důležité, pokud si myslíte, že budete mít problémy. Pokud nemůžete bez vašeho zařízení dělat více než 20 minut, zvažte některé nástroje pro klonování plných disků, jako je Clonezilla , abyste mohli obnovit předchozí verze disku. Existují další nástroje, které mohou nabízet podobné výsledky.
  • Udržujte své údaje oddělené. Máte-li/home/ v rámci stejného oddílu jako vaše instalace, je recept na bolesti hlavy, pokud neustále upgradujete / downgradujete věci. Zatlačte jej na jiný disk nebo alespoň na jiný oddíl, takže pokud potřebujete přeinstalovat, stačí nastavit montáž.
  • Byla provedena kritická chyba pro downgradu, která byla opravena týmem Ubuntu QA . Ujistěte se, že jste si to přečetli, protože někteří lidé vám doporučí, abyste se na něj drželi staršího CD a "upgradovali" na něj, ale je to špatný nápad.
odpověděl Oli 21.06.2011 17:37
81

V mém jazyce je řeč, která může být zhruba překládána jako "Nemůžete vrátit mlíku zpátky na maso otáčením rukojeti hrnce v opačném směru":)

Postup upgradu je jednosměrný - při instalaci nových verzí softwaru jsou konfigurační soubory a nastavení upraveny pomocí skriptů po instalaci balíčků, aby se použil nový formát, který vyžaduje nový software. V podstatě neexistuje žádný opačný postup - aby byl novější konfigurační soubor kompatibilní se starým softwarem.

    
odpověděl Sergey 10.11.2011 02:28
36

Je možné na úrovni obalových nástrojů (apt). Ale výsledný systém nemusí být ekvivalentní provedení přeinstalace a může dojít k chybám na cestě . Je to proto, že mnoho balíků obsahuje specifickou podporu pro upgrady (např. Zpracování změn v konfiguračních souborech), ale nikoliv pro downgrady.

Obvykle apt preferuje instalaci nejnovější verze balíku. Ale můžete to změnit pomocí pinningu: můžete vyhlásit, že balíčky ze starší verze mají vyšší prioritu než nainstalované balíky, takže budou při downgradesaptitude dist-upgrade.

Změňte/etc/apt/sources.list tak, aby obsahoval pouze starou verzi (upravte soubor nebo použijte své oblíbené GUI) a spusťteaptitude update. Potom upravte/etc/apt/preferences (zdokumentováno na stránceapt_preferences man man ) a přidejte následující řádek (na downgrade na lucid):

Package: *
Pin: release v=10.04
Pin-Priority: 1001

Poté spusťteaptitude dist-upgrade. Každý balíček má prioritu větší než 1000, takže každý balíček, který je přítomen v 10.04 a instalován ve vašem systému, bude snížen. Budete muset odstranit balíčky, které nebyly v 10.04 ručně; budou uvedeny v části "Zastaralé a lokálně vytvořené balíčky" v aptitude.

    
odpověděl Gilles 05.09.2010 18:13
9

Říkají: "nikdy neříkej nikdy" a "nic není nemožné" - oba jsou pravdivé, ale ne ve vašem případě. Navrhuji buď zálohovat data a znovu nainstalovat nebo vytáhnout. Systém by měl být čím dál tím více stabilní, když budou týdny procházet.

Můžete také přeinstalovat nad existující instalaci (zachová vaše soubory).

Zpravidla se ale snažte vyhnout upgrade na vývojové verze na produkčních systémech (zejména pokud nejste testovacím / vývojářským).

    
odpověděl RolandiXor 21.06.2011 17:30
7

Můžete to udělat ručně.

Nejprve vygenerujte seznam toho, co jste nainstalovali v systému. To můžete provést zadáním následujícího příkazu do terminálu.

sudo dpkg --get-selections | grep '[[:space:]]install$' | \awk '{print }' > package_list

zkopírujte složku / doma a / etc do záložního média.

Opět nainstalujte ubuntu 10.04. Obnovte zálohu (nezapomeňte nastavit správné předpoklady). Potom spusťte následující přeinstalujte celý program, který jste předtím používali.

cat package_list | xargs sudo apt-get install

Všimněte si, že pro nekompatibilní nastavení budete muset nějaké čištění složky / etc / / home.

    
odpověděl user1362567 05.09.2010 16:54
5

To je důvod, proč byste neměli upgradovat hlavní instalaci na vývojové vydání. Pokud chcete otestovat vývojové vydání, měli byste to udělat na samostatném oddílu, abyste se mohli vrátit do stabilního vydání, když se něco pokazí.

V tomto okamžiku, pokud se chcete vrátit k 11.04, musíte jej znovu nainstalovat a zvolit ruční rozdělení. Neupravujte pole formátů při konfiguraci svých oddílů a uživatelské soubory by měly zůstat neporušené.

    
odpověděl psusi 22.06.2011 00:32
5

Jednoduchá metoda je spouštění ze starší verze disku CD / DVD nebo USB a přeinstalujte Ubuntu přepsáním stávající instalace.

Nejprve nezapomeňte zálohovat: váš adresářhome kdekoliv jinde, můžete mít osobní údaje.

    
odpověděl swift 22.02.2012 19:22
4

Vrácení může v některých případech fungovat dobře pro určité balíčky, ale nikdy bych nečekal, že rozsáhlý roll-back celé distribuce vás opustí s jakýmkoliv jiným než hrozně zlomeným systémem povrch vypadá, že je v pořádku, ale divné věci zůstávají na povrchu, když zjistíte, že je stále více rozbité.)

APT je navržena tak, aby se co nejvíce vyhnula návratu zpět a balíky, které tvoří distribuci Ubuntu (a Debianu), nejsou navrženy s hladkým návrhem jako designový cíl.

Pokud nemáte zálohování celého systému, které je spolehlivé, musíte opravdu zajistit, aby byl celý váš domovský adresář zálohován (a možná i na odděleném oddílu), znovu nainstalovat z CD obrazu vybrané verze a začněte obnovovat data z domovských složek. Možná budete muset dokonce selektivně obnovit dotfiles ve svém domovském adresáři v případě, že některé, které si zvykly na novou verzi, nefungují dobře se starší verzí.

Než začnete, možná budete chtít prohlížet nainstalované balíčky a zapsat si, na které se spoléháte, abyste je mohli znovu nainstalovat. K dispozici jsou nástroje pro zálohování a obnovení seznamu nainstalovaných balíků, ale normálně bych vám to nedoporučoval, pokud jdete mezi verzemi, protože balíky potřebné / zahrnuté mohou být změněny.

    
odpověděl thomasrutter 24.05.2012 08:40
3

Jednoduše řečeno: ne, to není. Omlouváme se ... (Toto jsou nebezpečí upgradu na testování vydání!)

    
odpověděl 8128 05.09.2010 13:22