Jaké IDE jsou k dispozici pro Ubuntu? [Zavřeno]

119
  

Tato otázka existuje, protože má historický význam, ale nepovažuje se za žádnou otázku týkající se tématu na této stránce, takže ji nepoužívejte jako důkaz, že zde můžete klást podobné otázky. Další informace naleznete v FAQ .

Jedná se o komunitní wiki pro IDE dostupné v Ubuntu. Prosím zadejte jednu IDE na odpověď (včetně víc než jen screenshot nebo odkaz, prosím alespoň krátký popis).

Ve své odpovědi nám řekněte, proč IDE je pro (který jazyk (y) nebo pokud je schopen RAD).

    
dané Alaukik 13.04.2017 14:24

23 odpovědi

69

Geany

  

[Geany] je textový editor využívající soubor nástrojů GTK2 se základními rysy integrovaného vývojového prostředí. Byla vyvinuta tak, aby poskytovala malou a rychlou IDE, která má jen málo závislostí od jiných balíčků. Podporuje mnoho typů souborů a má některé hezké funkce. Moje oblíbené zatím.

Podporované typy souborů

    
odpověděl wojox 11.03.2017 20:00
71

Eclipse

Osobně používám Eclipse pro jazyky Java, C a Python.

Citace z Wikipedie:

  

Je psán převážně v Javě a může být použit pro vývoj aplikací v Javě a pomocí různých plug-inů i další programovací jazyky včetně Ada, C, C ++, COBOL, Perl, PHP, Pythonu, Ruby Ruby včetně rámce Ruby on Rails), Scala, Clojure a Scheme. Může se také použít k vývoji balíčků pro software Mathematica. IDE se často nazývá Eclipse ADT (Ada Development Toolkit) pro Ada, Eclipse CDT pro C / C ++, Eclipse JDT pro Javu a Eclipse PDT pro PHP.

    
odpověděl db42 11.03.2017 20:00
62

NetBeans

Nejnovější verzí je NetBeans 7.2.1

Podporuje poměrně málo jazyků, webových služeb a databází. RAD je rozhodně podporován pro komponenty Swing. Stačí si nakreslit požadované pole a pak dvakrát kliknout na segment a napsat jeho kód. Rozhraní je snadno použitelné a je docela intuitivní. Nic, co by vás to nezajímalo. Také existuje mnoho pluginů, které si můžete vybrat. Je to IDE s napájecím napětím a je to mnohem zábavnější, když ji používáte. Loads of cool funkce, které si prostě nemůžete vypsat, ale musí to zkusit zažít zábavu:)

Podporované technologie:

Java EE 6, Java EE 5 and Java EE 1.4
Java ME SDK 3.0
Java Card 3 SDK
Struts 1.3.8
Spring 3.0, 2.5
Hibernate 3.2.5
Java API for RESTful Web Services (JAX-RS) 1.1
Java Wireless Toolkit 2.5.2 for CLDC
Issue Tracking
  Bugzilla 3.4 and earlier
  Jira 3.4 and earlier
C/C++/FortranPHP 5.3, 5.2, 5.1
Groovy 1.6.4
Grails 1.1
Apache Ant 1.8.1
Apache Maven 2.2.1 or later
VCS
  CVS: 1.11.x, 1.12.x
  Subversion: 1.5.x, 1.6.x
  Mercurial: 1.5
  ClearCase V7.0
  Git 1.7.х

Testované aplikační servery:

GlassFish Server Open Source Edition 3.1
WebLogic 11g PS3 (10.3.4)

Známé spouštění aplikačních serverů:

GlassFish Enterprise Server v2.1.1
Tomcat 7.0.11
JBoss 6.0
    
odpověděl Nitin Venkatesh 11.03.2017 20:00
47

GVim

Pro libovolné jazyky ( C , C ++ , C # , Python , Java , Makefiles , Bash , Perl , HTML , JavaScript , assembler, PHP , Ruby , < a href="http://en.wikipedia.org/wiki/ERuby#erb"> erb , fstab a>, passwd, většina konfigurace systému iónové soubory a mnoho dalšího, prakticky vše, co chcete, jsem ještě zjistil, že je nutné stáhnout další zvýrazňující pluginy pro syntaxi); dostupné na většině platforem na světě (Linux, Mac, Windows, Android, Unix atd.).

GVim je velmi konfigurovatelný textový editor s jedinečnými a velmi výkonnými editovacími schopnostmi. Myšlenka, že ve výchozím nastavení je režim příkazů namísto režimu vkládání a mnemotechnické klávesové zkratky, může zvyknout na to, aby se zvykli na lidi přicházející z jiných IDE / editorů, ale jakmile si na to zvyknete, umožňují vám upravovat text rychlostí myslel. Jedná se o editor optimalizovaný pro dotykové písmo, protože všechny funkce jsou k dispozici přes klávesnici (pro ty, kteří se stále učí na lano, existuje podpora myši, ale klávesnice jsou mnohem rychlejší).

GVim se standardně dodává s čistým rozhraním (na rozdíl od většiny IDE, které jsou uvedeny zde, GVim se načítá ve vteřinách, nikoliv v minutách), ačkoli s malou konfigurací je možné jej změnit na to, co chcete, protože GVim přichází s bohatstvím pluginů a možností přizpůsobení napsaných v jazyce VimScript nebo Pythonu.

K dispozici je také verze terminálu Vim , který pracuje většinou stejně, ale uvnitř terminálu.

Obrázky:

Výchozí rozhraní GVim; čistý, nulový nesmysl:

GVim se dvěma otevřenými kartami s pluginem pro prohlížení souborů stromů vlevo a úpravou soubor Django (Python) vpravo:

Vim běží uvnitř terminálu GNOME a zobrazuje rozdíl dvou souborů C ++:

    
odpověděl Lie Ryan 11.03.2017 20:00
43

gedit

Máte prohlížeč symbolů a automatické dokončování.

    
odpověděl MickTaiwan 11.03.2017 20:00
39

Vysoce kvalitní text

Sublime Text 2 je jednoduchý a rychlejší editor dostupný na všech hlavních platformách Linux, Windows a Mac .

  

Sublime Text je sofistikovaný textový editor pro kód, HTML a prózu.   Budete milovat hladké uživatelské rozhraní a mimořádné funkce.

Některé známé funkce:

 • Minimap: Zobrazte kód od 10 000 stop
 • Režim celé obrazovky: Používejte všechny pixely po celou dobu
 • Vícenásobné výběry: Zjednodušte mnoho úkolů, které vyžadovaly makra nebo regulární výraz
 • Asynchronní nahrávání souborů, takže při načítání souborů nikdy nebudete blokováni vypnutí pomalých síťových jednotek
 • Zvýraznění syntaxe pro mnoho jazyků pomocí C, C ++, C #, CSS, D , Erlang , HTML, Groovy , Haskell , HTML, Java, JavaScript, LaTeX , Lisp , Lua , Markdown , MATLAB, OCaml , Perl , PHP , Python , R , Ruby , SQL , Tcl , textilní a XML podporované z krabice a více k dispozici stáhnout
 • Vícenásobné barevné schémata, několik dodaných a mnoho dalších ke stažení
 • Vícebarevná editace vedle sebe
 • Plně přizpůsobitelné vazby, nabídky a panel nástrojů

Mnoho dalších funkcí.

Linux

Windows

POZNÁMKA: Ačkoli to není bezplatný editor, dostanete neomezené hodnocení zdarma . Existuje také PPA pro snadnější aktualizace a integraci, tutoriál naleznete zde.

Odkaz

    
odpověděl Nikhil Ben Kuruvilla 20.08.2016 16:41
37

Qt Creator

IDE pro vývoj křížových grafických aplikací C ++ pomocí Qt Framework. Záběr obrazovky hlavního okna je uveden níže. Všechny očekávané funkce IDE lze nalézt v nástroji Qt Creator, který zahrnuje mimo jiné automatické dokončování, zabalení kódu, třídní prohlížeč atd. Velkou výhodou použití Qt Creatoru přes jiný IDE nebo textový editor při práci na Projekt Qt je vestavěný grafický editor Qt Designer, který lze použít pro rychlé vytváření uživatelských rozhraní ve zlomku času, který by potřeboval k zadání kódu ručně. Qt Creator také obsahuje podporu pro různé systémy pro správu verzí, včetně Git.

Návrhář Qt přichází jako samostatný editor a staví se do Qt Creator. Návrh GUI s Qt Designerem se provádí jednoduchým přetažením elementu uživatelského rozhraní z pravého sloupce na plátno uprostřed a levý sloupec obsahuje vlastnosti každého objektu. Na obrazovce níže jsem přenesl několik obrázků na plátno pro ilustrační účely.

Existuje několik dalších oficiálních aplikací Qt, které lze použít při vytváření aplikací Qt, a to buď s nebo bez Qt Tvůrce. Qt Linguist je nástroj pro snadné překládání aplikací Qt do jiných jazyků. Při psaní zdrojového kódu v tvůrci Qt programátor napíše textový řetězec, který odpovídá uživatelům, jako je

tr ("My String")

Označuje text jako požadující překlad. (Pozn .: je dobré zahrnout tyto značky, i když nemáte v úmyslu je přeložit sami). Qt lingvista by pak hledal tyto značky a představil uživatelské rozhraní podobné překladatelským nástrojům Launchpad , kde může překladatel zadejte přeložený řetězec pro každý jazyk do pole pro zadání textu a zavolejte překladový řetězec. Záběr obrazovky Qt lingvisty, který se používá k překladu aplikace do polštiny, je uveden níže.

Konečně je k dispozici Qt Assistant, který obsahuje veškerou dokumentaci a referenční materiál potřebný pro získání co největšího výsledku z aplikace Qt. Pokud jste někdy používali Devhelp, od softwarového centra Ubuntu a kde je možné najít veškerou dokumentaci pro vývoj na Ubuntu, už už víte, co od toho očekávat. Pokud potřebujete vědět, co dělá určitá třída, stačí vyhledat její jméno v Qt Assistant a budete odvedeni rovnou na referenční stránku. Chcete-li se dozvědět více o používání některé z výše uvedených aplikací Qt, najdete zde uživatelské příručky pro všechny. Celá dokumentace je uložena místně, takže Qt Assistant může být použit bez připojení k internetu.

Stejně jako u jakéhokoli jazyka, rámce nebo sady nástrojů, je zcela možné rozvíjet pomocí poskytovaných knihoven bez použití specializovaného vývojového prostředí, jak je uvedeno výše. Je také možné si koupit vlastní dojnici a vyrazit s kbelíkem každé ráno v 6 hodin ráno, než jít do obchodu a koupit karton, který bude trvat týden. Doba vývojáře je drahocenným zdrojem - používejte ho moudře pomocí správných nástrojů pro správnou práci. Tyto nástroje jsou vyvinuty společností Nokia, vývojáři Qt Frameworku a jako takové jsou nejlepšími nástroji pro vývoj aplikací Qt (ve skutečnosti mohou být jedinými nástroji).

Chcete-li vytvořit aplikaci Qt, přejděte do softwarového centra Ubuntu, vyhledejte "qt" a stáhněte si vše s malým zeleným logogramem Qt vedle.

Další informace o nástroji Qt naleznete na Qt Developer Center a další informace o samotných nástrojích naleznete zde .

    
odpověděl Chris Wilson 11.03.2017 20:00
34

Emacs

 1. Jedná se o textový editor, který je určen k použití bez přesunu ruky mimo sekci písmen klávesnice.
 2. Je schopen otevřít a zavřít několik textových souborů vedle sebe.
 3. Je vysoce konfigurovatelná (i když vyžaduje určitou trpělivost, aby se naučila konfigurovat)
 4. Většina klíčových funkcí IDE je součástí programu Emacs (automatické dokončování, předkompilování, zvýraznění syntaxe atd.)
 5. Je plně funkční jak z terminálu, tak z prostředí GUI
 6. Má vestavěnou snadnou dokumentaci

Nikdy jsem se nepokusil vyvinout žádnou GUI aplikaci s Emacsem, ale pro programování příkazového řádku je to zabiják.

    
odpověděl Yotam 11.03.2017 20:00
28

Kód :: Bloky

  

Kód :: Bloky je otevřené, multiplatformní integrované vývojové prostředí (IDE). Je založen na samostatně vyvinutém modulu plug-in umožňujícím neomezenou rozšiřitelnost. Většina jeho funkcí je již poskytována pluginy. Pluginy zahrnuté v základním balíčku jsou:

 • Kompilátor frontend pro mnoho volných kompilátory

 • Debugger frontend pro GDB (a CDB pro platformy Windows)

 • Zdrojový formátovač (založený na AStyle)

 • Průvodce vytvořením nových tříd C ++

 • Dokončení kódu / prohlížeče symbolů (probíhající práce)

 • Výchozí obslužný program MIME

 • Průvodce vytvořením nového kódu :: Bloky pluginy

 • Seznam úkolů

 • Rozbalitelný průvodce založený na skriptech

 • Automatické ukládání (ukládá vaši práci v nešťastný případ havárie)

  

V současné době je kód :: bloky orientován na C a C ++. Může být také použit pro vytváření programů a aplikací aplikací ARM, AVR, D, DirectX, FLTK, GLFW, GLUT, GTK +, Irrlicht, Lightfeather, MATLAB, Ogre, OpenGL, QT 4, SDL, SFML, STL, SmartWin a wx. Ačkoli v některých případech je vyžadována příslušná SDK instalace rámce pro vývoj na konkrétní technologii.

    
odpověděl Binarylife 11.03.2017 20:00
24

IntelliJ IDEA

Mají komunitu (zdarma) a placenou verzi. Váš systém git můžete mít v nabídkách IDE a existuje spousta hezkých funkcí, které z něj dělají nástroj průmyslové síly pro všechny programovací úlohy. Fantastická IDE pro vývoj v jazyce JavaScript.

    
odpověděl Suhaib 17.09.2012 03:10
20

MonoDevelop

MonoDevelop je hlavní IDE pro C # , Vala a Java (prostřednictvím IKVM.Net), ale podporují se i další jazyky. Obsahuje ladění, dokončení kódu, testování jednotky NUnit a rámec pro další pluginy, stejně jako vestavěnou podporu pro < a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Apache_Subversion"> Subversion a Git VCS.

Více screenshotů naleznete zde

Nejdůležitější funkce

 • Víceplatformová platforma podporuje platformy Linux, Windows a Mac OS X.
 • Pokročilé úpravy textu Podpora kódování pro C # 3, šablony kódu, skládání kódu.
 • Konfigurovatelný pracovní stůl Plně přizpůsobitelné rozvržení oken, uživatelsky definované vazby klíče, externí nástroje
 • Podpora více jazyků C #, VB.NET , C / C ++, Vala
 • Integrovaný ladicí program Pro ladění aplikací Mono a nativní
 • GTK # Visual Designer Snadno vytvářet aplikace GTK #
 • ASP.NET Vytvářejte webové projekty s plnou podporou kódování a testujte na serveru XSP, webovém serveru Mono.
 • Další nástroje Kontrola zdroje, integrace makefile, testování jednotky, balení a nasazení, lokalizace

Užitečnou funkcí kompilátoru C / C ++ v MonoDevelopu je způsob, jakým jsou balíky C ++ spravovány jako zdroje .NET, takže konfigurace knihovny je drobná.

    
odpověděl IBBoard 11.03.2017 19:59
17

RStudio

Dobrý IDE pro R.

RStudio táhne všechny grafiky, konzoly a skripty dohromady do jednoho okna a přidá užitečný rámec pro sledování datových množin a objektů. Jedna skvělá vlastnost je, že parcely jsou uspořádány tak, že můžete prohlížet a dokonce manipulovat s předchozími pozemky.

Je to křížová platforma a dokonce může být spuštěna na serveru Linux a přístupná přes prohlížeč.

    
odpověděl sarcozona 17.09.2012 03:11
14

Kate

Kate's jednoduchý IDE s strukturou pluginu, která umožňuje snadný vývoj na počítačích KDE.

    
odpověděl Suhaib 17.09.2012 03:03
14

Aptana Studio

Aptana Studio je integrované vývojové prostředí s otevřeným zdrojovým kódem (IDE) pro vytváření webových aplikací. Na základě Eclipse podporuje Javascript, HTML, DOM a CSS s dokončením kódu, popisem, ladění JavaScript, upozornění na chyby a upozornění a integrovanou dokumentaci. Další pluginy umožňují aplikaci Aptana Studio podporovat Ruby on Rails, PHP, Python, Perl, 1 Adobe AIR, Apple iPhone a Nokia WRT (Web Runtime). Aptana Studio je k dispozici jako samostatná verze pro Windows, Mac OS X a Linux nebo jako plugin pro Eclipse.

PHP

Aptana Studio 3 poskytuje následující podporu pro vývoj aplikací PHP

 • Syntaxe Barvení podle vybraného motivu v předvolbách
 • Pomoc při kódování
 • Syntaxe annotations error
 • Automatické odsazení a formátování kódu
 • Hyper-propojení s třídami, funkcemi a proměnnými pomocí vznášení nad prvky a stisknutím klávesy Ctrl
 • Rozbalovací okna PHPDoc při pohybu nad položkami, které mají připojenou dokumentaci
 • Čtení a zápis značek událostí při kliknutí na konkrétní prvky PHP
 • Vestavěný PHP server pro náhled v aplikaci Aptana Studio
 • Pomoc při kódování, kódování a formátování kódu,
 • Integrovaný ladicí program PHP,
 • Vestavěný Smarty,
 • Zobrazení hierarchie typu,
 • Přejít na deklaraci
 • Integrovaný manuál PHP (online nebo lokální).

Ruby on Rails

Aptana Studio podporuje vývoj Ruby on Rails pomocí RadRails, open source plugin pro rámec Ruby on Rails. To zahrnuje

 • Integrovaná shellová konzola Ruby on Rails
 • Výchozí instalace a konfigurace interpretu Ruby, databáze a ladicího programu
 • dokončení kódu s typem inferencing
 • Podpora kódu pro Ruby, CSS, JavaScript a HTML uvnitř souborů RHTML,
 • Zobrazení hierarchie typu,
 • Přejít na deklaraci
 • Hierarchie volání,
 • Plná implementace projektu RDT (projekt Eclipse Ruby Development Tools).

Python

Aptana Studio poskytuje podporu Pythonu ve formě pluginu PyDev. To poskytuje následující výhody

 • Zvýraznění barevné syntaxe
 • Dokončení kódu
 • Vykreslení kódu
 • Ladění
 • Refactoring nástroje
 • Interaktivní konzola
 • Integrace testu jednotky
 • Integrovaná podpora pro tlumočníky CPython, Jython a IronPython.
odpověděl Simplans 09.05.2016 11:09
14

CodeLite

Toto IDE je poměrně mladé, ale vyvinula se neuvěřitelně rychle, aby se stala velmi stabilní IDE pro vývoj C ++ s překvapivě spolehlivou funkcí autocompletion.

    
odpověděl lurscher 20.08.2016 16:28
14

KDevelop

KDevelop je IDE, který umožňuje vývoj aplikací v různých jazycích.

KDevelop 4.3 má slušnou podporu pro C ++ 11.

    
odpověděl Drew Noakes 13.01.2017 14:12
10

Nano

Nano je minimalistický textový editor, který můžete spustit z terminálu. Dodává se jako výchozí.

Chcete-li zvýraznit syntaxi, zkuste se podívat na Jak povolím zvýraznění syntaxe v nano? nebo Poštovní fórum Ubuntu .

    
odpověděl Christopher Kyle Horton 13.04.2017 14:24
9

Anjuta

Anjuta je integrované vývojové prostředí pro počítačové programovací jazyky C, C ++, Java, JavaScript, Python a Vala , napsané pro projekt GNOME.

Anjuta DevStudio je všestranné studio pro vývoj softwaru s řadou moderních programovacích nástrojů včetně projektového řízení, průvodce aplikací, interaktivní ladicí program, zdrojový editor, řízení verzí, grafický návrhář, profiler a mnoho dalších nástrojů. Zaměřuje se na poskytování jednoduchého a použitelného uživatelského rozhraní, avšak výkonný pro efektivní vývoj.

    
odpověděl hhlp 11.03.2017 20:00
9

Val (a) IDE

IDE pro vývoj v Vala . Není k dispozici v úložišti, ale PPA existuje. Odkaz

    
odpověděl kv1dr 20.08.2016 16:17
9

Eric Python IDE

Eric je plnohodnotný Python a Ruby editor a IDE, napsaný v Pythonu . Je založen na sady nástrojů Qt GUI s křížovou platformou a integruje vysoce flexibilní řízení editoru Scintilla. Je navržena tak, aby mohla být použitelná jako každodenní "rychlá a špinavá" editace, stejně jako jako profesionální nástroj pro správu projektů, který integruje mnoho pokročilých funkcí. Python nabízí profesionální kodér. Eric 4 obsahuje pluginový systém, který umožňuje snadné rozšíření funkce IDE pomocí pluginů, které lze stáhnout z sítě.

Aktuální stabilní verze jsou Eric 4 založené na Qt 4 a Pythonu 2 a Eric 5 založené na Pythonu 3 a Qt 4.

    
odpověděl James 11.03.2017 20:00
8

Pokud se vám líbí Vim , můžete také zkusit použít abominade , který používá gVim pod kapuce:

Obsahuje vestavěný editor gVim, inteligentní tabulátor terminálu s kartami, který umožňuje klepnout pravým tlačítkem myši a otevřít názvy souborů, souborový průzkumník a přenese seznam vyrovnávacích pamětí do popředí, takže můžete spravovat celou řadu otevřených souborů najednou. Můžete také použít libovolné rozdíly Vim nebo další karty, které se vám líbí.

Chcete-li jej nainstalovat do Ubuntu, stačí

$ sudo apt-get install vim-gtk python-gtk2 python-vte \
  python-dbus python-pip python-dev
$ sudo pip install a8
    
odpověděl Mu Mind 31.01.2017 06:02
5

Scintilla

Scintilla je volná součást pro editaci zdrojového kódu. Dodává se s kompletním zdrojovým kódem a licencí, která umožňuje použití v libovolném projektu nebo komerčním produktu.

Stejně jako funkce, které se nacházejí ve standardních součástech pro úpravy textu, aplikace Scintilla obsahuje funkce užitečné zejména při editaci a ladění zdrojového kódu. Mezi ně patří podpora stylu syntaxe, indikátory chyb, dokončení kódu a tipy pro volání. Okraj výběru může obsahovat značky, které se používají v nástrojích pro ladění, které označují body zlomů a aktuální řádek. Výběr stylů je otevřenější než u mnoha editorů, což umožňuje použití poměrných písem, tučné a kurzíva, více barev na popředí a pozadí a více fontů.

SciTE je textový editor založený na programu SCIntilla. Původně postavený, aby demonstroval Scintillu, stal se obecně užitečným editorem s možností vytváření a provozování programů. Nejlépe se používá pro práci s jednoduchými konfiguracemi - používám je pro testovací a demonstrační programy, stejně jako SciTE a Scintilla.

Vývoj programu Scintilla byl zahájen ve snaze vylepšit textový editor v programu PythonWin. Poté, co byl frustrovaný problémy v ovládacím prvku Richedit, který používá PythonWin, vypadalo to, že nejlepší cesta vpřed je psát novou kontrolu. Největším problémem s Richeditem a jinými podobnými ovládacími prvky je, že považují změny stylu za důležité trvalé změny dokumentu, takže jsou uloženy do zásobníku pro zrušení a nastavují špinavý příznak dokumentu. Pro zdrojový kód by styling neměl být přetrváván, protože může být mechanicky znovu vytvořen.

Scintilla a SciTE jsou v současnosti k dispozici pro operační systémy kompatibilní s operačními systémy Intel Win32 a Linux s technologií GTK +. Byly spuštěny v systémech Windows XP, Windows 7 a na Ubuntu 10.10 s technologií GTK + 2.20.

    
odpověděl cprofitt 18.03.2012 02:19
2

JS Studio

JS Studio je IDE pro vývoj platformy založené na JavaScript, která je založená na Qt .

JS Studio je navržena jako plně vybavená IDE pro vývoj webových aplikací se zaměřením na interaktivní aplikace založené na jazyce JavaScript. Zde jsou některé z aktuálně dostupných funkcí:

 • Zvýraznění syntaxe pro některé běžné jazyky (JavaScript, Python, HTML a CSS)
 • Správa projektů (přidat / odstranit / přejmenovat soubory)
 • Rozhraní lze plně rozšířit / upravit pomocí addonů v jazyce JavaScript (včetně správce addonu)

Aplikaci můžete nainstalovat ( PPA ) pomocí těchto příkazů:

sudo apt-add-repository ppa:george-edison55/george-edison
sudo apt-get update ; sudo apt-get install jsstudio

Odmítnutí odpovědnosti: Jsem hlavním správcem a programátorem tohoto projektu.

    
odpověděl Nathan Osman 20.08.2016 16:36